Akaryakıt İstasyonu ProjeleriAkaryakıt İstasyonları
rotate background

PROTEL Ofis Binası

Protell, iç bahçeleri ve çevre düzenlemesiyle çalışanların da verimliliğini arttıran bir A+ ofis kompleksidir. Proje mimari detaylar bakımından zengin bir projedir.

  • Location: Mecidiyeköy, İstanbul
  • Type: Ofis Binası
  • Turnover: Kaba inşaat, ince inşaat, dekorasyon, mekanik ve elektrik işleri
  • Square Meter: 4.950
  • Period: Ocak 2014 - Ekim 2014

PROTEL Ofis Binası

Yapı Esentepe/Şişli eğimli bir parselde inşa edilmiş olup, yarım katlarla birbirine ilişkilendirilen ve iç boşluğa bakan kısımlarda sıralı ofislerin yer aldığı iki ayrı bloktan oluşmaktadır.

Yapı ofislerin yanı sıra ortak kullanım alanları konusunda da zengin bir mimariye sahiptir.

İç boşluk üzerindeki çatı ışıklığı ve diğer ışıklıklarla içeriye gün ışığı alınarak her yerde aydınlık ve ferah bir etki yaratılmıştır.

Binayı saran ve alüminyumdan imal edilmiş olan delikli paneller otomasyonla çeşitli açılarla hareket ederken güneş kontrolü sağlayarak sokakla şeffaf bir ilişki kurmaktadır.

Bina elektrik alt yapısı akıllı bina metodolojisi refe- ransla çözülmüştür. Yükseltilmiş döşeme altına tesis edilen şebeke ve ups busbarları ile çalışma masalarının elektriksel ihtiyaçları karşılanmıştır.

Bina aydınlatma kontrolleri gün ışığı sensörleri ve varlık dedektörleri ile sağlanmıştır. Bu sayede gün ışığından maksimum derecede fayda sağlanarak e- nerji verimliliği ve tasarrafu konusunda ciddi kazanç sağlanmıştır.

Bina ısıtma-soğutma sistemleri de belirlenen senaryo dahilinde bina otomasyon programına bağlı olarak çalışmakta olup kullanıcıların çalışma ortamını mevsim sıcaklık değerlerine göre uygun ortamı hazırlamak üzere tasarlanmıştır.

Bu sayede çalışma ortamı için uygun iklimlendirme koşulları sağlanmış çalışanlar için konforlu bir yaşama alanı oluşturulmuştur.
Binanın ayrıca akıllı bina projelerinin gereksinimi olan yangın alarm, acil anons, cctv, Access ve hırsız alarm sistemleri ile olası tehlikelere karşı korunması ve izlenmesi sağlanmıştır.

Binanın 4 çevresi güneş kırıcı panelleri ile kaplanmıştır.

Paneller cepheye elektrikli pistonlar ile bağlanmış olup bu pistonlar ile hareket kabiliyetine erişmiştir.

Panellerin cephedeki hareketi ile güneş ışınlarının istenen noktada kontrolü sağlanmıştır. Bu panelle- rin kontrolü otomasyon üzerinden PC, tablet ve akıllı telefonlar ile kullanıcı tarafından sağlanacak şekilde altyapıları hazırlanmıştır.